BU MAKALEYİ PAYLAŞ

İnstagramda Takip Edeni Takip Ederim (!)

Biz Türkler çok cana yakın insanlarızdır. O kadar cana yakınızdır ki tanımadığımız insanlarla karşılıklı takip yapar, fotoğrafını beğenenin, fotoğrafını beğeniriz.

2010’da kurulan, Türkiye’de son zamanlarda daha bir moda olan İnstagram’dan bahsediyorum..

Hep şekil olmuşuz, hep tarz peşindeyiz. Oyunlarda level (seviye) kasar gibi takipçi, beğeni kasıyoruz. Sokakta yürürken bir kız arkadaşına beğeni sayım 120’ye ulaştı diye bahseder mi ya? Bu kadar dikkat ediyoruz demek ki sayısal değerlere…

Bakın ünlü markaların, ünlü oyuncuların resimlerinin altına 800 yorum varsa inanın yarısı “karşılıklı takip” yorumlarıyla dolu.

Şimdi bu 2014 senesinde çıtayı biraz daha yükselttik. Karşılıklı fotoğraflarımızı beğendirtiyoruz artık. Sen onun son üç fotoğrafını beğeniyorsun, o senin son üç fotoğrafını beğeniyor.  Gördüğüm ünlü bir sayfanın profilindeki bir yorum. Direk kopyala yapıştır yapıyorum.

“Takipe takip aninda 100000% ve son 5 foto karsilikli”

En çokta Galatasaray kulübünün resmi profilindeki bir fotoğrafın altına yapılan bir yorum güldürmüştü beni.

“Benle karşılıklı takip yapmayan Fenerli olsun.”

Dini kullanan tiplerde var tabi…

“Takip edeni allah kötü işlerden korusun yarabbim. Takip eden etmeyen allah işini ras getire insallah Takip edeni allah kötü işlerden korusun yarabbim”

İnsanları o kadar çok bezdirmişiz ki Türkiye’de oynayan yabancı bir futbolcu profilinin hakkında kısmına Türkçe, takip et diyenleri bakıp engelleyeceğim diye not düşünüyor.

Sayfa yöneticileri de uğraşamaz bunlarla. Hangi birini temizleyeceksin. İş instagrama düşüyor bence. Bu tarz kelimelere filtreleme getirsin. Yakında gelir bak görürsünüz. Benim kullandığım WordPress scriptinde bile var bu seçenek.

Sizlerde rahatsız olmuyor musunuz bu insanlardan? Sosyal gürültü resmen…

Her yeri mahvetmeyi çok iyi beceriyoruz. Noktasından virgülüne kadar katılıyorum size…

Allaha şükür profilime öyle şeyler düşmüyor. 3 ayda bi paylaşım yapıyorum onada 3-5 like geliyor tamam 😀 Gerçi hiç gelmese ne olacak o da var 🙂

    Kafaları iyi çalışıyor. Yüksek takipçisi olan kişilere atıyorlar yorumları.

Çok fazla kirletme meraklısıyız. Herşeyi kirletiyoruz ne yazık ki, bu dijital sektörde olsa, temiz bir yer bırakmamak içi can atıyoruz hep!

    Her yerde belli ediyoruz kendimizi. Hani yabancı bir ülkede kaldırım taşına ve yanındaki yola arabayı park etmek yasakmış ta birisi gelmiş arabanın yarısını parkeye, yarısını yola park etmiş ya. Sonradan Türk olduğu ortaya çıkmış. O hesap 🙂

Benim merak ettiğim nokta şu; bu tarz olaylar sadece Türklerde mi var acaba? Yabancılarda da “I would follow the following” (translate çeviri) diye bir durum var mı?