Yazılar

BU MAKALEYİ PAYLAŞ

Çöp diye bir kavram türedi bu aralar…

Çöp diye bir kavram türedi bu aralar. Enteresan bir şekilde de yaygınlaşmaya devam ediyor.

Siz beğenmediğiniz bir ürüne, ne bileyim kitaba, makale yazısına nasıl nitelik kazandırsınız? Yani onu nasıl telaffuz edersiniz? Beğenmedim, yada güzel değil dersiniz değil mi?

Özellikle teknoloji sitelerinde haberlerin yorum kısımlarında bu aralar sıklıkla bir durumla karşılaşıyorum. Çöp.

“Çöp” diye bir nitelendirme, bir yorum mu olur Allah aşkına. Yani bu kadar mı eleştiri kabiliyetimiz düştü? Ben mesela bu aralar telefon ve bilgisayar piyasasını takip ediyorum. Yorumlarda ziyaretçilerin eleştirilerini ve deneyimlerini görmek yerine papağan gibi sürekli çöp diye yorumlar mı okumak zorundayım?

Tabi başka türlüsünü de düşünmek lazım. Siz düşünün bir editör olarak birinci kişil yöneticilerden bilgiler alıyorsunuz, lansmanlara katılıyorsunuz, sızıntı devi yabancı sitelerden haberlerin Türkçe çevirisini yapıp, üstüne yorumlarınızı katıyorsunuz. Size gelen yorumlar  çöp, çöp haber diye oluyor.

Yazılması kolay diye mi yazılır, neden yazılır anlam veremiyorum. Karşılaşıp, dikkatinizi çekmiş miydi bu durum daha önce?

Aslında bu tabiri ben de kullanıyorum Hakkı. Tabi tutup da bir makalenin altında çöp diye yorum atmam. Fakat kalıplaşmış bir tabir olmuş. Bir blogu ele alırsak; baştan aşağı tanıtım yazısı, kopyala-yapıştır ile girilen makaleler veya büyük teknoloji haber sitelerinde gördüğümüz makalelerin birkaç cümlesini değiştirip yayınlanan makaleler… Şimdi bu gibi bloglar çöp blog değildir de nedir? Bu tip blogların sahipleri de zaten bunun farkındadır diye düşünüyorum.

Ama senin de dediğin gibi beğenmediği her makalenin altına, her haberin altına çöp diye yorum atmak hoş değil.

İsmail’in dediklerine katılıyorum tamamen. İnternet dünyası gerçekten çöp bir hal alıyor ve SEO işte burada devreye girmeli diye düşünüyorum ama öyle olduğuna da inanmıyorum. Bir makalenin altına direk çöp diye yazmak, onu yazmaya harcanan enerjinin israfına sebep olur bence. Kaliteli haberlerin altına çöp yazılmasına karşıyım ve tabiki bu çöp kavramı, kime ve neye göre belirsiz.

Misal ingilizce teknoloji sitesini takip eden biri, orada okuduğu haberin aynısını 2-3 saat sonra Türkçe olarak bir teknoloji sitesinde okursa; bu ona göre çöp bir haber olabilir..

İsmail ve Mehmet,
Sizlere de katılıyorum. Elbette gerektiğin de çöp denebilir. Bir örnekle açmaya çalışayım. 2015’in ilk çeyreğinde çıkacak bir telefonun ön kamerası 13 mp olacak diye bir haber yapılıyor diyelim. Bu adam için gereksiz oluyor ve muhtemelen o markadan dert yanmış yada farklı bir telefon kullancısı. Hemen çöp diye yoruma yazıveriyor. 3 harf ya, şaka gibi 🙂 Ben bunlara kızıyorum. Sanki adam akıllı ülkemizde telefon üretimi yapabiliyormuşuz, kolay bir iş miş gibi :/

26 Ekim 2014 00:47

Tam noktaya parmak basmışsın bahsettiğin site DH sanırım. Her habere yazar olmuşlardı. Ama bu aralar görmüyorum ben. Editörler yasakladı herhalde.

    Evet DH. Yasaklamış olma ihtimalleri yüksek. Şimdi siz deyince bir aradım da bulamadım 🙂

Şahsen birisi benim için herhangi bir yorum da “iğrenç bir şey lan bu” tarzında daha uzun bir cümle yazsa “çöp” yazmasından iyidir.

    Demi ama. Sövsen daha iyiydi diye bir tabir vardır ya aynı o gibi.