Yazılar

BU MAKALEYİ PAYLAŞ

Özgür yazılımlar kullanıyorum artık.

Özgür yazılımlar kullanıyorum artık. Kısıtlamalardan uzak, alışılmışa mahkum olmadan. Yasal olmayan yollarla kullanmadan ve diğer ülkelere oranla fazla para ödemeden. Özgürce.

Aylık kullanım oranım 1 kez bile olmayan Ofis programına crack ve key ararken buldum kendimi. Anlık bir iş için, o an lazım olan bir iş için aradığım lisanslama yöntemlerine acıdım. Crack’i buluyorsunuz, bu seferde sahte olmadığı ortaya çıkmasın diye belirli ayarlar yapıyorsunuz. Neyse ki Libre Office yetişti imdadıma. Okumam gereken yerleri okudum, düzenlemem gereken yerleri düzenledim.

Şimdi ne demek istiyorum. Şunu demek istiyorum kardeşim. Yazımın başında da bahsettiğim gibi bu yazılımlara mahkum değiliz. Alternatiflerin olduğunu bilmiyoruz. Crackleme yapmanın, key indirmenin yasal olmadığını bile bilmiyoruz. Gerçi okul kütüphanesinin bilgisayarlarında bile crackli işletim sistemleri ve programları kurulu olan bir ortamlarda yetiştik.

Lisede bir hocam vardı. Herkes ondan program isterdi. Yalan yok şimdi benimde istediğim programlar vardı. Bir diğer hocayla diyaloğu şuydu.

“Hocam şimdi bunu bir kuruyorsun, ömür boyu kullan. Şifre falan istemez.”

O işte öyle olmuyor hocam. O adamın emeği ne olacak? Mühendislerin yaptıkları mesailer ne olacak?

Neyse konuyu dağıtmayayım. Yine söylüyorum alternatif programlar var. Hee şöylede yapabiliriz. Özgür olmayan, ücretsiz dağıtılan programlarda kullanabiliriz. (Özgür yazılım tanımca kullanıcısına çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri tanıyan yazılım türü. )

Kullandığım programları yazmak istedim. Mutlaka sizinde işinize yarayacaktır.

Photoshop’a alternatif olarak Gimp kullanılmaz ama.

İşin kul hakkı boyutunu düşünmüyoruz malesef

29 Mayıs 2014 23:49

Maalesef hepimiz kullanıyoruz crackli programları. Ne kadar yanlış yaptığımızın maalesef farkında da değiliz. Kul hakkı boyutunu düşünürsek vay halimize. Allah yardımcımız olsun.

    Kendimize yapılması istemediğimiz şeyi başkasına yapmayacağız aslında. Kendi tasarladığım bir temanın wareze düştünüyorumda şimdi çok kötü bir duygu :/

Libre Office’i ben de indirdim Hakkı. Çok sağolasın 🙂

Office’e önerim Open Office ya da Kingsoft.